Nikel Hurdası

Nikel Hurdası

Nikel doğada bulunan saf bir elemen olup demirle alaşımı yapılabilmektedir. Sağlamlığı, sert ve dayanıklı olması ve ayrıca paslanmaz özelliğini arttırma özelliğinden dolayı çelik yapımında kullanılmaktadır. Isıya karşı dayanıklılığı nedeniyle jet motorlarında da kullanılmaktadır. 1000 dereceye kadar ısıya dayanıklıdır.

 

Bununla beraber otomotiv sektöründe de fazlasıyla kullanılmaktadır. Madeni paralar basılırken nikel de kullanılır. Kullanım alanının genişliği ve özellikleri nedeniyle oldukça değerli bir madendir.

 

Nikel'in Türkiye'de karadeniz bölgesinde çıakrıldığı madenler bulunmaktadır. Bununla beraber Uşak, Eskişehir ve Manisa'da da nikel madenleri bulunmaktadır. Ancak çıkarılan maden Türkiye'nin kullanım ihtiyacını karşılamamaktadır. Kalan kısım ithal edilmektedir. 

Nikel pek çok aletin yapımında kullanılmaktadır. Madeni paralar, çatal, kaşık, bıçaklar, metal mutfak aletleri genellikle nikel ile üretilmektedir. Ayrıca çekiç, pense, tornavida gibi aletler de nikelden yapılmaktadır. Unun yanında hastanelerde kullanılan neşter, bıçak gibi ameliyat aletleri, paslanmaz çelik, mıknatıs, pil, batarya, akümülatör, araç motor gövdeleri de nikelden üretiliyor. Ayrıca nikel, motor parçalarında, laboratuar cihazlarında, süt makineleri gibi cihazlarda da kullanılıyor.

Kullanım alanının genişliği ve çıkarılan madenin yetersiz olması nikel geri dönüşümünün önemini gözler önüne sermektedir. Nikel ihtiyacının karşılanması için hurdaların geri dönüşüme kazandırılması önem taşır. Hurdalarınızı çöpe atmak yerine hurdacıya satın, hem para kazanın hem de geri dönüşüme katkıda bulunun.

 

 

GALERİ
Teklif Formu